Historia rodu Promnitzów – część 3
Apogeum rozwoju Żar
Witamy w naszym cyklu, w którym przedstawiamy sylwetki władców Żar. Ostatnim razem mówiliśmy sobie o Henryku Anzelmie von Promnitzu, który zasłynął z tego, że był arystokratą wszechstronnie wykształconym i zajmował ważne stanowiska, nawet na cesarskim dworze. Jego zasługi dla Żar niewątpliwie są duże, ale to nie za jego panowania nastąpiło apogeum w rozkwicie miasta. Stało się to znacznie później, w dobie późnego baroku, a przyczynił się do tego kolejny członek rodu Promnitzów, którego sylwetkę dzisiaj sobie przybliżymy. Mowa tutaj o Erdmanie II von Promnitzu.
Erdman II von Promnitz
Przyszedł na świat oczywiście w Żarach, 22 sierpnia 1683 roku. W czasach swojego dzieciństwa oraz młodości zdobył staranne wykształcenie, a także poznał zasady życia dworskiego. W 1703 roku zmarł jego ojciec, Baltazar Erdman von Promnitz. Od tego czasu Erdman samodzielnie stał się panem Żar. Jednocześnie był on już na służbie u króla Polski Augusta II Mocnego w charakterze dworzanina. Pomimo tego, iż Edrman bywał w Warszawie nie zaniedbał on Żar.
Dowodem na to, jak o swoją ojcowiznę zadbał Erdman II von Promnitz świadczy fakt, iż ufundował on budowę Pałacu Promnitzów. Budynek ten stał się de facto kolejną częścią zamku, już obecnego w Żarach i służącego za siedzibę. Po skończeniu budowy pałacu, miejsce to stało się bardzo ważne dla rozwoju kulturalnego miasta. Pałac gościł także wiele znamienitych postaci, w tym samego króla Augusta II Mocnego. Odbywały się tu liczne bale, koncerty oraz wystawy artystyczne. W 1704 roku Erdman zatrudnił na stanowisku kapelmistrza niemieckiego kompozytora Georga Philipa Telemanna.
Erdman II zaskarbił sobie zaufanie oraz przychylność Augusta II Mocnego. Dowodem na to może być fakt, że król powołał go na stanowisko ministra w Tajnym Gabinecie. Ponadto Erdman posiadał tytuł tajnego radcy Królestwa Polskiego oraz Elektoratu Saksonii. Później znalazł także względy u następny Augusta II Mocnego, Augusta III.
Edrman II von Promnitz zmarł 7 września 1745 roku i został pochowany w Żarach.
Zajrzyj do wpisów, publikowanych na stronie Nieznana Historia, aby dowiedzieć się więcej o ciekawych postaciach historycznych.