Historia rodu Promnitzów – część 2
Panowie na Żarach
W ostatnim wpisie zaczęliśmy cykl dotyczący historii rodu Promnitzów, który był niewątpliwie bardzo zasłużony dla Żar. Jeżeli Czytelnik natrafił na ten artykuł jako pierwszy, to serdecznie polecamy, aby wrócił do pierwszego wpisu z naszego cyklu, gdyż wtedy na pewno będzie mu się wszystko układało po kolei. Ostatnim razem opowiedzieliśmy sobie o potężnym biskupie, Baltazarze von Promnitz, który był pierwszym właścicielem Żar, pochodzącym z tego rodu. Dziś chcemy się skupić na kolejnym ważnym przedstawicielu tego rodu, czyli na Henryku Anzelmie von Pormnitz.
Henryk Anzelm von Promnitz
Urodził się 20 listopada 1564 roku w Żarach. Był synem Zygfryda von Promnitza, bratanka Baltazara von Promnitza. Henryk już w wieku 9 lat został wysłany do Czech, aby tam, pobierając szerzą edukację uczył się także języka czeskiego. Znajomość tego języka była wówczas konieczna, jeśli ktoś chciał pełnić służbę w Królestwie Czeskim. W trakcie swojego kształcenia Henryk odbył wiele zagranicznych podróży. Zwiedzał miasta Italii, bywał także w Anglii i Niderlandach. Pierwsze poważne stanowisko zajął w wieku 19 lat, czyli w 1583 roku. To wówczas rozpoczął służbę na dworze cesarza niemieckiego Rudolfa II Habsburga. Henryk objął liczne tereny na Dolnych Łużycach (w tym Żary) po śmierci ojca w 1597 roku. W 1605 roku z nominacji cesarza otrzymał tytuł gubernatora Dolnych Łużyc. Zmarł 14 marca 1622 roku w Lubinie.
To, co jeszcze warto wiedzieć o Henryku Anzelmie von Promnitzu to na pewno fakt, że poprzez jego małżeństwo ród Promnitzów zmieszał swoją krew z rodem Piastów. Stało się to w 1590 roku w wyniku małżeństwa Henryka z Zofią Kurzbach. Zofia była wnuczką księcia legnicko-brzeskiego, Fryderyka III z dynastii Piastów. Para doczekała się ośmiorga dzieci.
Jeśli interesują Cię biografie znanych ludzi, to z całą pewnością zaciekawi Cię ten wpis.