Piękny park z pięknymi zabytkami
Park Mużakowski – piękno jesienną porą
Park Mużakowski to wielkie przedsięwzięcie artystyczne z XIX wieku. Powstał nad Nysą Łużycką, a jego piękno do dziś zachwyca każdego, kto przechadza się w tych okolicach. Jest to bowiem miejsce idealne do spacerów, które swoją urokliwością zachwyci niejednego przyjezdnego. Kompozycja ogrodniczo-artystyczna ma sobie coś ponadwiekowego. Szczególnie pięknie jest tu jesienią. Wielobarwne drzewa dostarczają niesamowitych wrażeń wizualnych, natomiast pod nogi szurają liście, po których stąpamy. Teren ten otoczony jest licznymi zabytkami. Jest to więc nie lada gratka nie tylko dla miłośników spacerów i wypoczynku na świeżym powietrzu, ale też dla miłośników historii.
Miejsce z bogatą historią
O Parku Mużanowskim można powiedzieć, iż jest to miejsce z bogatą historią. Powstały w XIX wieku już wówczas zachwycał współczesnych swoim pięknem. Kompleks ten powstał na powierzchni blisko 700 ha, natomiast powierzchnia ta rozciąga się zarówno z jednej jak i drugiej strony Nysy Łużyckiej. Warto wiedzieć, że Park leży na terenie dwóch państw. Większość powierzchni bo ponad 500 ha znajduje się po stronie polskiej, natomiast nieco ponad 200 ha parku – po stronie niemieckiej. Cześć parku, która leży w Polsce jest bardziej dziewicza, ma więcej naturalności. Natomiast ta część, która leży w Niemczech była utrzymywana w stylu angielskim.
2 lipca 2004 roku Park Mużanowski znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Eksperci uważają to miejsce zarówno za pomnik kultury jak i pomnik natury. W Parku znajduje się tablica, która upamiętnia to wydarzenie. Napis na tablicy można przeczytać w czterech językach: po polsku, niemiecku, angielsku i francusku. Ciekawostką może być fakt, że Park może funkcjonować pod różnymi nazwami. Najbardziej popularną jest Park Mużanowski, natomiast są jeszcze inne: Park Księcia Pucklera, Park von Muskau, Muskaer Park. Jest to niewątpliwie jedno z najbardziej zasługujących na uwagę miejsc, które leży w województwie lubuskim.
Więcej ciekawostek historycznych można znaleźć na stronie: nieznanahistoria.pl