Kto i po co stawiał kapliczki i krzyże w powiecie żarskim?
Historia kapliczek i krzyży
Wybierając się w Polskę na wakacyjną trasę urlopową nieraz i nie dwa będziemy mieli okazję zobaczyć kapliczki oraz krzyże stojące tuż przy drogach. Im na głębszą prowincję się wybierzemy, tym więcej takich obiektów napotkamy, ale też dostrzeżemy, że są one bardzo różnorodne. Kapliczek i krzyży nie brakuje także w powiecie żarskim. Dzisiaj chcemy opowiedzieć historię tychże przedmiotów religijnych.
Zwyczaj bardzo stary
Zwyczaj stawiania krzyży czy innych obiektów sakralnych w celu oddawania czci Bogu czy Matce Boskiej sięga już średniowiecza. To właśnie w tym regionie przy szlakach i traktach co jakiś czas można było spotkać przedmiot, który bezpośrednio nawiązywał do wiary katolickiej. Co do krzyży to były one wykonane z drewna, często z naprędce związanych ze sobą dwóch kawałków drewna. A jeśli chodzi o kapliczki…. Cóż, na pewno w średniowieczu nie stawiano ich w takich formach, jak możemy sobie wyobrażać. Te kapliczki, które dzisiaj możemy podziwiać pochodzą z XIX oraz XX wieku.
Po co stawiano kapliczki i krzyże?
Kapliczki i krzyże ludzie stawiali przy drogach w wielu celach. Jednym z nich był cel dziękczynny i chęć oddania czci Bogu. Ale też miało to mieć wymiar praktyczny. Chodzi o to, że ludzie wierzyli w to, iż stawianie kapliczek i krzyży uchroni ich od wszelkiego rodzaju nieszczęść. W XIX wieku nastąpił prawdziwy „wysyp” przydrożnych obiektów sakralnych w regionie lubuskim, a to dlatego, że dla naszych ziem był to czas wojen, epidemii i głodów. Wiele miejscowości borykało się także z pożarami. Ludzie stawiali więc kapliczki z nadzieją, że nie umrą z powodu braku pożywienia czy od kul wroga, ani że nie zachorują, ani ich domostwa i dobytek nie ulegną spaleniu.
Tradycja, która przetrwała lata
Wiek XIX minął, ale wraz z nim nie minęła tradycja stawiania kapliczek i krzyży. Druga fala masowego wręczy budowania tego typu obiektów nastąpiła w związku z wybuchem I wojnie światowej. Natomiast po II wojnie światowej kapliczki i krzyże ludzie stawiali po prostu jak wyraz swojej wiary oraz oddania czci przodkom.
Spodobała Ci się ta ciekawostka? Jeśli tak, to serdecznie polecamy ten artykuł, gdyż tutaj również dowiesz się o ciekawych obiektach, które pojawiły się w naszym regionie.