Historia obozu jenieckiego AS Gallen
Tragiczne wydarzenia, o których nie można zapomnieć
Kiedy przyglądamy się historii naszego regionu, to najczęściej mówimy o czasie II wojny światowej. Można przytaczać wiele historii, chociażby tych dotyczących walk z okolic. Jakkolwiek jest jedna taka opowieść, którą słyszy się bardzo rzadko, a która jest nierozerwalną częścią naszej historii. Mowa tutaj o obozie jenieckim AS Gallen, całkiem niedaleko Żar i o tragicznym losie jego więźniów. Dziś przyjrzymy się tej historii, aby ocalić ją od zapomnienia.
Przegrywali, ale wciąż gnębili okupowane narody
W przypadku Niemców należy powiedzieć, że dopóki nie zostali oni całkowicie pokonani, a ich rodzime miasta nie zostały zrównane z ziemią dzięki alianckim nalotom, to za cel konieczny do realizacji obrali sobie całkowite zgnębienie narodów, które okupowali. Dowodem na to, jest założenie obozu AS Gallen dnia 15 sierpnia 1944 roku. W obozie tym przetrzymywano Polaków, Rosjan, Czechów, Francuzów, Włochów, Belgów, Litwinów i Chorwatów.
Wszyscy więźniowie pracowali przymusowo przy produkcji części lotniczych. Wielu z nich zmarło z wycieńczenia, głodu i chorób. Inni zostali zabici przez Niemców. Kiedy w 1945 roku naziści ewakuowali więźniów do obozu w Lipsku, wówczas ponad 500 z nich, czyli połowa stanu wyjściowego nie przetrwała trudów podróży.
Władze samorządowe zamierzają przywrócić pamięć o obozie AS Gallen. Obecnie w miejscu tym prowadzone są prace archeologiczne. Warto pamiętać o wydarzeniach, które miały miejsce niemal 80 lat temu i przekazywać tę wiedzę młodszemu pokoleniu.
Jeżeli interesuje Cię historia II wojny światowej, to koniecznie przeczytaj artykuły, które znajdziesz na portalu Nieznana Historia