Obchody dziesięciolecia istnienia Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach
Od dziesięciu lat turyści i mieszkańcy miasta mogą podziwiać zbiory zgromadzone w Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach. Muzeum, które jest ukoronowaniem starań podjętych jeszcze w latach 70-tych XX wieku, otwiera swoje drzwi dla zwiedzających od 2010 roku. W planach na jego powstanie przeszkodziły ówcześnie rządzące struktury powiatu, które uznawały wystarczającą instytucją kulturalną za muzeum działające w Gubinie. Rzeczywisty punkt zwrotny nastąpił w 2005 roku, gdy przy żarskiej bibliotece zaczęło działać miejsce zatytułowane Gabinet Historii Miasta. To z niego wyewoluowało obecne Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego.
Znajdujący się na pograniczu Śląska i Łużyc obszar wykazuje unikalny, dwukierunkowy charakter kulturowy. Było to miejsce, na którym stykały się i wzajemnie przenikały wpływy dwóch grup etnicznych: łużyczan i ślężan. Swoje domy budowali oni na mokradłach, przez które przepływa rzeka Sprewa, pozostawiając po sobie obfite zasoby artefaktów. W okolicach miasta Żary, kultury te współegzystowały aż do połowy XVII wieku.
Aktualnie w Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego można przeglądać różnorodne eksponaty odzwierciedlające bogatą historię regionu. Wśród nich znajduje się imponująca kolekcja żarskiej porcelany oraz przedmioty związane z wojskiem i dawno nieistniejącymi już zakładami włókienniczymi, które niegdyś tętniły życiem w Żarach.