Historia „Siary” z Żar
To tutaj urodził się Janusz Rewiński
Jego chyba najbardziej rozpoznawalną rolą była kreacja gangstera „Siary” Siarzewskiego w filmach „Killer” oraz „Killerów 2”. Jednakże aktor ten ma na swoim koncie wiele innych ról, które również są godne zauważenia. Choć kojarzony jest przez szerszą publiczność, to mało kto wie o tym, że Janusz Rewiński pochodzi z Żar. Dziś aktor ma 72 lata, a w swojej wieloletniej karierze zasłynął nie tylko jako artysta, ale także jako polityk. Chcemy Czytelnikom przybliżyć tę niebagatelną postać.
Początki działalności i rozkwit kariery
Janusz Rewiński ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie w 1972 roku. Jeszcze w trakcie studiów nawiązał współpracę z „Piwnicą pod Baranami”, a po uzyskaniu dyplomu kontynuował występy w ramach tego kabaretu literackiego. Później otrzymał angaż w Teatrze Polskim w Poznaniu. Na deskach teatralnych największe powodzenie przyniosły mu role Wacława, a następnie Papkina w komedii „Zemsta” pióra Aleksandra Hrabiego Fredry. Na początku lat 80-tych nawiązał współpracę z kabaretem „Tey” u boku Zenona Laskowika i Bohdana Smolenia. Mniej więcej w tym samym okresie zaczął występować w Kabarecie Olgi Lipińskiej jak Misiek, dyrektor teatru. W filmie zadebiutował w 1983 roku rolą Romana Żelaznego w filmie „To tylko rock”. Jedną z bardziej rozpoznawalnych ról bosmana Banka odegrał w filmie „Podróże Pana Kleksa” z 1985 roku.
Polityk, a potem gangster
Po zmianie ustrojowej w 1989 roku Janusz Rewiński współtworzył Polską Partię Przyjaciół Piwa. W 1991 roku uzyskał mandat na posła Sejmu I kadencji. Starał się o reelekcję w 1993 roku, ale nie otrzymał ponownie mandatu. Po niepowodzeniach politycznych powrócił do działalności artystycznej. Szczyt popularności aktorskiej przypadł dla niego pod koniec lat 90-tych. Wtedy też wcielił się w rolę niezapomnianego „Siary” w filmach „Killer” (1997) oraz „Killerów 2” (1999). W latach 1998-2004 wraz z Krzysztofem Piaseckim prowadził program telewizyjny „Ale Plama”. Ostatnią większą rolę zagrał w filmie „Ryś” z 2007 roku. Do 2019 roku był felietonistą tygodnika „W Sieci”.