Zimowa turystyka w Żarach
Każda pora jest dobra na zwiedzanie
Śnieg rozpadał się na dobre w całej Polsce. Drogowcy i kierowcy załamują na to ręce, natomiast dzieci oraz osoby, które kochają zimę na pewno chciałyby, aby tak już pozostało. No, przynajmniej do wiosny. Zima potrafi być naprawdę piękną porą roku, a także czasem wypoczynku. Przecież mamy przerwę świąteczną, niekiedy udaje się przedłużyć urlop aż do Nowego Roku, a uczniowie mają ferie zimowe w styczniu lub lutym. Co zatem warto robić z zimowym wolnym czasem? Można go wykorzystać w celach turystycznych. Każda pora roku jest dobra na zwiedzanie, a Żary są miastem wyjątkowo pięknym i to przez cały rok. Co warto u nas zobaczyć?
Zabytki oczywiste
Przyjrzyjmy się najpierw grupie zabytków, którą możemy nazwać zabytkami oczywistymi. Słyszały o nich osoby, które nawet nie mieszkały w Żarach, a nawet jeśli nie słyszały, to z całą pewnością mogły o nich usłyszeć od znajomych, którzy byli w naszym mieście, bądź zobaczyć je w przewodnikach turystycznych.
Pierwszym oczywistym zabytkiem jest cały Stary Rynek. Tutaj przede wszystkim chodzi o ratusz, natomiast cała okolica jest również przepiękna. Ratusz powstał u nas już w XIV wieku. Pierwsza większa przebudowa miała miejsce w wieku XVI, natomiast druga w XVII. Ratusz posiada renesansowy portal. Kolejnym zabytkiem dość znanym i wartym uwagi jest wieża Bismarcka, a także wieża Promnitza. Obie wieże znajdują się w Zielonym Lesie. Kompleks zamkowy to coś o czym nie moglibyśmy nie wspomnieć. Jest to bardzo monumentalna budowla, która, niestety popada w ruinę. Mimo wszystko stanowi ona porządną część historii Żar.
Zabytki nieoczywiste
Jak łatwo się domyślić zabytki nieoczywiste są mniej popularne, mniej znane, natomiast nie znaczy to, że nie są warte zobaczenia. Wręcz przeciwnie! Ciekawym zabytkiem nieoczywistym jest przepiękny mural na wiadukcie na ul. Witosa. Zmęczeni mogą przycupnąć na Ławeczce Telemana. Warto też zajrzeć do Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego. Żarska fara zachwyci nie tylko osoby wierzące, natomiast elementy murów miejskich znów uraczą nas opowieścią o historii miasta.