Nowy rozdział w leczeniu kardiologicznym: 105. Kresowy Szpital Wojskowy realizuje pierwszą operację zamknięcia przetrwałego otworu owalnego
Służba zdrowia w 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym zanotowała historyczny moment, gdy po raz pierwszy przeprowadzono tam zabieg kardiologiczny polegający na zamknięciu wewnątrzsercowego połączenia, tzw. przetrwałego otworu owalnego. Pomimo że procedura ta nie jest nowością w medycynie i jest praktykowana od dawna w różnych placówkach, to jednak stanowiła premierę dla lekarzy pracujących w tym żarskim szpitalu. Do tej pory, pacjenci cierpiący na tę wrodzoną wadę serca byli zmuszeni do podróżowania do Poznania lub Nowej Soli w celu skorzystania z tego typu leczenia. Jednak kilka dni temu, 32-letni mężczyzna, który niedawno przeżył udar, stał się pierwszym pacjentem, który miał okazję skorzystać z tej usługi bez konieczności opuszczania Żar.
Lekarze podjęli decyzję o przeprowadzeniu tej interwencji zgodnie z aktualnymi rekomendacjami medycyny kardiologicznej. „Jest to młody pacjent, który doświadczył niedokrwiennego udaru mózgu. Przeprowadziliśmy kompleksową diagnostykę, która poza wykryciem tej wrodzonej wady serca, nie wykazała żadnych innych możliwych przyczyn udaru. W związku z tym, zdecydowaliśmy się na zamknięcie otworu tutaj, u nas” – wyjaśnia Grzegorz Adamiak, kierownik Oddziału Kardiologii w 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym w Żarach.