Niezwykłe odkrycie archeologiczne
Odkryto pozostałości po fabryce „Wełna”
Niegdyś w Żarach istniała fabryka „Wełna”, natomiast współczesnym ta nazwa kojarzy się z czym innym. Tak bowiem nazywa się Kompleks-Mieszkaniowo Usługowy. Właśnie prace na placu budowy przypadkiem spowodowały odkrycie ruin dawnej fabryki. Oprócz pozostałości budynków na miejscu kanał odwadniający dla dwóch maszyn w fabryce. Maszyny były zasilane parą, natomiast całe miejsce powstało 200 lat temu dzięki Erdmannowi Hoffmannowi.
Co dokładnie było przedmiotem odkrycia?
Na miejsce przybyli archeolodzy i rozpoczęli prace. W ich trakcie odkryli fragmenty dawnej zabudowy przemysłowej oraz mediów. Mowa tu o kanałach ciepłowniczych oraz o kanałach doprowadzających i odprowadzających wodę. W dalszej części znalazły się pozostałości kotłowni oraz przybudówki do niej. Należy przypomnieć że po II wojnie światowej masowo odchodzono od maszyn parowych, natomiast wiązało się to z przebudowywaniem dawnych kotłowni.
Archeolodzy odnaleźli także ceglano-kamienne płyty, zbudowane w kształcie łuków. Pozostałości zabudowy sięgają do 3 m w głąb ziemi, natomiast fundamenty komina sięgają nawet 5 m. Ze źródeł wiadomo, że jeszcze wcześniej stał tu jeszcze inny komin. Najprawdopodobniej jego rozbiórka nastąpiła jeszcze przed II wojną światową.
Odkrycie można wykorzystać
Właściciele Kompleksu Usługowo-Budowlanego „Wełna” zamierzają wykorzystać odkrycie. Ich intencją jest odtworzenie fabryki-ogrodu sprzed 200 lat. Chcą zapewnić odpowiednie warunki ludziom. Ich pragnieniem jest stworzenie nowoczesnych i komfortowych mieszkań w nawiązaniu do najlepszych żarskich tradycji.
Warto przypomnieć, że Erdmann Hoffmann otworzył swoją fabrykę 1 maja 1829 roku.