Co mają Żary do guzików Napoleona?

Guziki z epoki napoleońskiej
Każdy ma jakieś hobby. Niektórzy lubią czytać książki, oglądać filmy, inni uprawiać sporty czy grać na instrumentach. Są też tacy, którzy zbierają różne rzeczy, znaczki, pamiątki, monety kolekcjonerskie. Do tej grupy zbieraczy niewątpliwie zalicza się pan Franciszek z Żar, który od 30 lat zbiera guziki z epoki napoleońskiej. Długie lata zbieractwa oraz wytrwałość opłaciły mu się. Pan Franciszek ma teraz swoje prywatne muzeum, a już niedługo udostępni swoją wystawę dla oczu innych żarzan.
Będzie wystawa w Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego
Pan Franciszek fascynuje się historią napoleońską od 9 roku życia, chociaż guziki zaczął zbierać nieco później. Widać, że to prawdziwy pasjonat, który cierpliwie ale z dużym zaangażowaniem poszukiwał kolejnych przedmiotów. Jako, że kolekcja pana Franciszka jest pokaźna oraz bogata pod kątem różnorodności już niedługo wszyscy mieszkańcy miasta będą mogli podziwiać tę kolekcję w Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego.
Guziki to niebagatelna sprawa
Ktoś mógłby powiedzieć: cóż wart jest guzik? Okazuje się, że sporo. Guziki pochodzą z mundurów żołnierzy Napoleona, wygrawerowane na nich numery świadczą o tym z jakiego oddziału pochodził dany żołnierz. Kolekcja zawiera guziki z całego świata, często znajdowały się na polach bitewnych. Niekiedy jeden pojedynczy guzik jest wart nawet kilkaset euro. Nic więc dziwnego, że pan Franciszek przechowuje swoje skarby w przeszklonych gablotach. Jak przyznaje sam kolekcjoner odnalezienie niektórych guzików graniczyło wręcz z cudem.
Muzeum nie tylko z nazwy
Prywatne muzeum pana Franciszka to muzeum nie tylko z nazwy, ponieważ jest to legalnie zarejestrowane i działające muzeum, a obecnie jest ono w trakcie organizacji. Właściciel nazwał je muzeum „Wojny i Życia”. To dość osobliwe, bo to muzeum znajduje się w jednej z żarskich kamienic.
Kolekcja pana Franciszka jest na tyle interesująca, że zgłosiła się do niego Twierdza Kłodzko. To tam kilka tygodni temu odwiedzający mogli podziwiać kolekcję guzików. Teraz czas na Żary.