Wspaniałe zabytki w upadku
Historia pałacu Promnitzów
Dolnośląski, szlachecki ród Promnitzów blisko przez dwa stulecia władał Żarami. Kompleks zamkowo-pałacowy miał różne etapy budowy. Pierwsze zabudowania pochodzą z XIII wieku, ale właściwa budowa rozpoczęła się w XIV wieku. Nowy zamek powstał tu znacznie później, bo w latach 1710-1728. Po tym, jak Żary zmieniły właściciela, pałac pełnił różne funkcje. W 1945 roku w wyniku pożaru kompleks zamkowo-pałacowy uległ znacznemu zniszczeniu. Do tej pory nie doczekał się należytej renowacji.
Po przebudowie i powiększeniu kompleksu, pałac Promnitzów uchodził za jeden z najwspanialszych w tej części Europy. Wrażenie robił przepiękny pałac letni a także pałacyk myśliwski, który niestety nie dotrwał do naszych czasów. Posiadłość Promnitzów słynęła również z rozległego ogrodu a także parku. Ale to nie wszystko. Właściciele organizowali w swej siedzibie liczne spotkania, imprezy i wydarzenia. Odbywały się tu wyśmienite koncerty klasyków ówczesnej muzyki, wyprawiane były bale, a co warto jeszcze dodać: pałac odwiedzały nawet koronowane głowy. Dziś stan kompleksu zamkowo-pałacowego jest tragiczny i nic nie wskazuje na to, by wkrótce miał nastąpić remont.
Pałacyk myśliwski
Wspomniany już pałacyk myśliwski był oczkiem w głowie jednego z właścicieli Żarów Erdmana II Promnitza. Pałacyk posiadał dwie kondygnacje, a obok hodowano liczną zwierzynę łowną. Pałacyk służył jako taka „baza wypadowa” dla myśliwych na polowania. Warto zaznaczyć, że Erdman II do tego stopnia był zawładnięty pasją polowania, że kiedy wybiła jego godzina, na miejsce śmierci wybrał właśnie pałacyk myśliwski.
Niestety pałacyk myśliwski już nie istnieje, chociaż przetrwały nieliczne rzeźby i pomniki z tamtego okresu, które stanowiły ozdobę pałacyku.