Wieloletnie dyskusje dotyczące zabytkowego kompleksu zamkowo-pałacowego w Żarach dobiegają końca
Wygląda na to, że długotrwałe spory między urzędnikami a prywatnymi posiadaczami historycznego kompleksu zamkowo-pałacowego w Żarach mogą w końcu dobiec końca. Obiekt, który jest symbolem miasta, ma możliwość odzyskać swój pierwotny splendor i stać się centrum kulturalno-konferencyjnym.
Blisko 800-letnia historię tego miejsca charakteryzują nieustanne przebudowy i rozbudowy, ciągłe zmiany właścicieli oraz różne koncepcje jego przeznaczenia. Teraz wydaje się być realna szansa, że projekt ożywienia obiektu zostanie pomyślnie zakończony. Zamek jest obecnie w posiadaniu miasta Żary, natomiast pałac jest własnością prywatną.
Trwają rozmowy mające na celu odzyskanie całego obiektu i jego gruntowną renowację. Bez względu na ostateczne decyzje, już powstały plany dotyczące samego zamku.
Miasto ubiega się o fundusze z Unii Europejskiej na realizację swoich planów. W ramach projektu „Unia Polsko-Saska nowym produktem turystycznym pogranicza” złożono wniosek o dofinansowanie remontu budynku bramnego zamku. Projekt ma być realizowany we współpracy z niemiecką gminą Neschwitz.
W planach jest stworzenie aplikacji mobilnej oraz strony internetowej dostępnej w 3 językach. Dodatkowo, przewiduje się organizację 13 różnych wydarzeń kulturalnych, takich jak koncerty, plenery malarskie, wystawy, festiwale czy też imprezy historyczne, które miałyby odbywać się w Żarach i Neschwitz. Wszystko to ma mieć miejsce już po odnowieniu pomieszczeń.
Przewidywany koszt remontu zamku wynosi 51 milionów złotych. Prace mają potrwać przez kilka najbliższych lat.