Orszak Trzech Króli w Żaganiu: Sceny z góralskiego kolędowania
6 stycznia 2025 roku ulicami miasta Żagań przetoczył się uroczysty orszak Trzech Króli, który napełniony był góralskimi melodiach kolęd. Te pieśni świąteczne wybrzmiewały w głosach uczestników parady, która rozpoczęła swój marsz przy kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, położonym na Placu Klasztornym, a jej finał nastąpił na dziedzińcu pałacowym.
W tym samym roku (2025) odbywało się wspólne świętowanie ze żagańską grupą góralską Jodełki. Msza święta w kościele na Placu Klasztornym została celebrowana przez księdza kanonika Władysława Tasiore, proboszcza parafii WNMP w Żaganiu. Właśnie on prowadził ósmy orszak, idąc tuż za „gwiazdorem” – nauczycielem Krzysztofem Dzimińskim, który dźwigał gwiazdę betlejemską.
Góralscy uczestnicy orszaku nosili tradycyjne stroje regionalne, a proboszcz nie pozostawał w tyle i nałożył na głowę góralski kapelusz. Na zakończenie orszaku, na pałacowym dziedzińcu, odbyło się jasełkowe przedstawienie wykonane przez dzieci, podczas którego zebrani mieli okazję zaśpiewać klasyczne polskie kolędy.
Opactwo żagańskie, które jest prawdziwym skarbem tego miejsca, przeszło proces rewitalizacji, finansowany między innymi z funduszy Unii Europejskiej. Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska była beneficjentem tych środków. Rozległe prace renowacyjne obejmowały elewację kościoła i zachodnią część dawnego klasztoru, remont wnętrza prezbiterium kościoła (w tym sklepienie, ściany oraz ołtarz główny). Ponadto przystosowano wybrane pomieszczenia klasztorne do potrzeb ścieżki muzealnej oraz odrestaurowano historyczne organy, na których grał wielki kompozytor Franciszek Liszt. Wspomniany obiekt służy nie tylko celom liturgicznym, ale również jest miejscem spotkań kulturalnych.