Miejsca nieodkryte – Wschowa w województwie lubuskim
W 1343 roku miasto włączono do Polski, wcześniej rządzili nim książęta śląscy. Król Kazimierz Wielki ostatecznie przypieczętował Wschowę w granicach Rzeczypospolitej nadając jej status miasta królewskiego. Sam 20 lat później wziął ślub na jego terenie. Kolejni władcy przebywający w Wschowie to Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt Stary czy królowie August II oraz III Sas, którzy uczestniczyli tutaj w obradach senatu.
Informacje o Wschowie
W 1737 roku, podczas jednego z takich zgromadzeń, w miejscowości podpisano konkordat z Watykanem. Miasto przez wiele lat rozwijało się gospodarczo, działało w nim wiele warsztatów i rzemiosł. Po 1918 roku Wschowy nie przyłączono ponownie do Polski. Na podstawie Traktatu Wersalskiego znalazła się w granicach Marchii Poznań – Prusy Zachodnie kontrolowanej przez Niemcy. Przez ten okres Wschowa traciła na znaczeniu, dopiero po II wojnie światowej trafiła na terytorium państwa polskiego – po 152 latach niemieckiej administracji.
Zabytki w Wschowie
Przez wiele setek lat w Wschowie zbudowano sporo aktualnych zabytków. Niektórzy mówią, że pod tym względem Wschowa jest znacznie bogatsza niż chociażby inne zabytkowe miasto w województwie lubuskim – Sulechów. We Wschowie stworzono również szereg atrakcji nawiązujących do przeszłości miasta. Spacerując ulicami należy zwrócić uwagę na konstrukcję ratusza, barokowe kamienice czy ciekawą fontannę składającą się z rzeźby kobiety w zbroi. Dalej można ujrzeć ruiny murów obronnych, przejść się lwim mostkiem oraz podziwiać znajdujące się tu świątynie. Wartą odwiedzenia placówką jest Muzeum Ziemi Wschowskiej, w której szczegółowo ukazano przeszłość obszaru. Zbiory rozmieszczono w 4 działach – archeologiczno-historycznym, etnograficznym, lapidarium oraz księgowości.