Problem zaginięć dzieci – co warto wiedzieć?
Spotkanie odbyło się w Żarach
25 maja, w środę, w Żarach odbyło się spotkanie tematyczne dotyczące zaginięć dzieci oraz nastolatków. Spotkanie to zostało zorganizowane w ramach projektu Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji. Współorganizatorem przedsięwzięcia była Fundacja Itaka, która na co dzień zajmuje się poszukiwaniem osób zaginionych. Okazja do spotkania nie była banalna, gdyż właśnie 25 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego.
Najważniejsze pytania
Kiedy pojawia się temat zaginięć dzieci oraz nastolatków to wówczas towarzyszą temu bardzo ważne pytania, na które – niestety – nie zawsze można znaleźć odpowiedź. Głównie chodzi o poznanie przyczyn zaginięć. Pytamy także o to, czy istnieje jakiś skuteczny sposób aby zapobiec zaginięciom. Warto także wiedzieć, co należy czynić już po zaginięciu naszego dziecka. Otóż bardzo ważne jest rozróżnienie zaginięcia nastolatków, a dzieci młodszych. Nie można tych dwóch zjawisk traktować na równi.
Ucieczki nastolatków
Najczęściej do zaginięć nastolatków dochodzi wtedy, kiedy oni sami uciekają z domu rodzinnego. Ucieczki są przejawem buntu, ale rozpatrywanie ich tylko w tej kategorii jest spłyceniem tematu. Często bowiem jest tak, że nastolatek ucieka z powodu przemocy w domu albo szkole czy na podwórku ze strony rówieśników, może też nieszczęśliwie się zakochać. Ucieczka powinna być wyraźnym sygnałem dla dzieci i opiekunów, że coś złego dzieje się w życiu dziecka.
Porwania małych dzieci
Często zdarza się tak, że małe dzieci są porywane przez przestępców. Stosunkowo łatwo można skusić kilkulatka cukierkiem, pięknym zwierzątkiem czy obietnicą dobrej zabawy. Niekiedy wystarczy, że rodzic spuści dziecko z oka dosłownie na sekundę i już pojawia się problem. Warto uczyć zatem nasze dzieci jak rozpoznawać zagrożenie i jak powinny one się zachowywać, kiedy podchodzi do nich ktoś obcy. Również rodzice powinni zawsze zachowywać czujność i zawsze poświęcać swojemu dziecku jak najwięcej uwagi.