Co warto zwiedzić w Żarach?
Miasto, w którym nie brakuje zabytków
Żary to miasto, którego historia sięga już średniowiecza. Przez wiele lat w tym regionie Żary były bardzo ważnym ośrodkiem miejskim. Początkowo tutejsza ludność zajmowała się prostymi pracami oraz rzemiosłem. Miasto było także dość ważnym punktem handlowym. Z czasem Żary stały się kulturową, polityczną oraz ekonomiczną stolicą regionu. Na przestrzeni wielu wieków zmieniali się właściciele miasta. Trzeba powiedzieć, że wielu z nich dbało o rozwój Żar, a szczególną rolę w historii naszego miasta odegrał ród Promnitzów. Dzisiaj po naszych przodkach pozostało wiele pięknych pamiątek oraz budynków, które na pewno są warte zobaczenia. Z całą pewnością każdy turysta, który tutaj przyjedzie nie zawiedzie się i będzie mógł spędzić urlop na długim i bardzo interesującym zwiedzaniu. Podpowiadamy, jakie zabytki warto zobaczyć w Żarach.
Miejsca, które koniecznie trzeba zwiedzić
Naszą podróż po Żarach rozpoczniemy od najważniejszych punktów naszego miasta, a potem przyjdziemy do zabytków trochę mniej znanych. Zwiedzając Żary będziemy mieli okazję poznać historię miasta, a także poczuć klimat dawnych lat. Gdyby budynki, które możemy zobaczyć w naszym mieście umiały mówić, to służyłyby za znakomitych przewodników naszej wycieczki. Budynki jednak nie mówią, w związku z czym o każdym z polecanych przez nas zabytków postaramy się opowiedzieć kilka słów.
Pałac Promnitzów
Pałac Promnitzów to chyba najbardziej charakterystyczny punkt na mapie Żar. De facto jest to kompleks pałacowo-parkowy, który nosi także inne nazwy. Niektórzy nazywają go zamkiem Dewinów inni zamkiem Bibersteinów. Wszystko zależy od tego, kto uzna kolejnych właścicieli tego budynku za ważniejszych. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że zabytek posiada bardzo dużą historię, przez wiele lat był rozbudowywany, ale też miał wiele bardzo przykrych momentów.
Budowa zamku rozpoczęła się w XIV wieku i zapoczątkował ją Albrecht Dewin. Budynek powstał jako obronna warownia przed najeźdźcami. Zamek został zbudowany na planie czworoboku. W późniejszych latach właścicielami zamku został ród Bibersteinów, który również wykorzystywał ten budynek do celów obronnych. Przeznaczenie zamku zmieniło się dopiero w późniejszych wiekach. W 1558 roku budynek ten stał się własnością Baltazara Promnitza. Od tego czasu Promnitzowie urządzili sobie tutaj rezydencję. Zamek przekształcił się w pałac, ale oprócz tego powstał dodatkowy budynek pałacowy, którego fundatorami byli właśnie Promnitzowie. To wówczas w Żarach zaczęło rozkwitać życie artystyczne, a także polityczne.
Szczyt świetności pałacu przypada na wiek XVIII. To wówczas do Żar przybywali liczni artyści oraz władcy, na przykład w postaci króla Augusta II Mocnego. W Pałacu wydawano bardzo huczne bale i przyjęcia, odbywały się tutaj także koncerty. Warto wiedzieć, że w tamtym czasie na kilka lat do Żar przybył Georg Philipp Telemann. Dawał on koncerty w miejscowych kościołach, ale także był kapelmistrzem orkiestry dworskiej w pałacu. Jest to ciekawostka na pewno godna zauważenia, gdyż Telemann uważany jest za jednego z najwybitniejszych niemieckich kompozytorów XVIII wieku. Znawcy oraz historycy muzyki uważają, że Teleman był jedynym w tamtym czasie, który mógł się równać z Johannem Sebastianem Bachem. W żarskim parku stoi ławeczka Telemanna, która jest upamiętnieniem okresu pobytu kompozytora w naszym mieście.
Dalsza historia nie jest już tak kolorowa dla pałacu. W XIX wieku pałac opuścili jego właściciele, więc budynek zaczął powoli popadać w ruinę. Na początku nie było jeszcze tak źle, gdyż zamek zaczął służyć jako więzienie, ale potem jego użyteczność stawała się coraz mniejsza. Brakowało właściciela, który porządnie zadbałby o pałac. Również miejscowa ludność przyczyniła się do uszkodzeń oraz stopniowego niszczenia pałacu. II wojna światowa również była tragiczna w skutkach dla tego zabytku. Liczne uszkodzenia sprawiły, że dumna niegdyś rezydencja dworska stała się ruiną. Do dnia dzisiejszego pałac nie został do końca odbudowany i momentami. kiedy się na niego patrzy to może zrobić się przykro.
Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach
Miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć jest na pewno Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach. Miejsce to pozwala zachować pamięć o dawnym mieście oraz o jego mieszkańcach. Przypomina, jak kiedyś wyglądało życie w Żarach oraz uczy żywej historii. Godnym zauważenia faktem jest to, że muzeum zaczęło działać już w połowie XIX wieku. To właśnie tutaj znajduje się większość zbiorów i eksponatów ocalałych ze zniszczenia wspomnianego już Pałacu Promnitzów w czasie II wojny światowej. Ponadto w Muzeum znajduje się bardzo wiele innych wystaw które nawiązują do dawnego życia na Śląsku oraz Łużycach.
A co na pewno trzeba zobaczyć w Muzeum? Każdy turysta może tutaj podziwiać prawdziwą dumę Żar. Mowa jest tutaj o wystawie żarskiej porcelany, która niegdyś cieszyła się popularnością na całym świecie. Początki produkcji porcelany w Żarach sięgają XIX wieku, a okres prosperity dla tego biznesu przypadł na pierwszą połowę XX wieku. To właśnie wtedy żarska porcelana trafiała na salony, kupowali ją klienci nawet z Nowego Jorku. Niestety z czasem fabryka porcelany upadła i już nigdy potem w Żarach nie była produkowana porcelana. Na szczęście w muzeum możemy zobaczyć oryginalne wyroby z tamtych lat. Poza tym Muzeum Pogranicza posiada jeszcze wiele innych wystaw stałych bądź okresowych.
Żarska Fara
Chyba każdy turysta wie, że w Polsce dużą część zabytków stanowią zabytki sakralne. Nie inaczej sytuacja ma się w naszym mieście. Na szczególną uwagę zasługuje więc Żarska Fara. Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa posiada historię tak starą jak historia miasta. Pierwszy murowany romański kościółek powstał tutaj już w 1207 roku. Z czasem świątynia była przebudowywana i rozbudowana. Kościół rozrósł się najbardziej w czasach, kiedy to styl gotycki dominował na tych terenach. Dziś jest to jeden z największych budynków sakralnych, który możemy podziwiać nie tylko w samych Żarach, ale też w całym naszym regionie.
Kościół w Żarach posiada piękne gotyckie, strzeliste sklepienie, portale z ostrymi łukami, kolumny oraz wiele innych elementów, którzy miłośnicy architektury, zwłaszcza architektury gotyckiej z całą pewnością docenią. Niestety również i tutaj pojawia się czarna plama na karcie historii. Żarska Fara bardzo mocno ucierpiała w okresie II wojny światowej. Na szczęście wspólnymi wysiłkami mieszkańców oraz władz miasta udało się kościół odbudować nawet w najdrobniejszych szczegółach. Wobec tego dzisiaj możemy zwiedzać tą świątynią i podziwiać cały jej wewnętrzny dobrobyt.
Wieża widokowa w Zielonym Lesie
W Zielonym Lesie w Żarach jest znajduje się wieża widokowa, zwana też się wieżą myśliwską albo wieżą Promnitza. Datuje się, że jej budowna rozpoczęła się na początku XIX wieku. Właściciel Żar lubił spędzać tutaj czas w trakcie długich wypadów myśliwskich. Być może podziwiał także z jej okien okolice, tak jak teraz może uczynić to każdy turysta, który trafi do tego miejsca. Budowla ta została wzniesiona na planie kwadratu. Jeden bok wieży widokowej liczy sobie 5 m, natomiast sama wieża jest wysoka na 15 metrów. Jest to niesamowity punkt widokowy, z którego możemy zaobserwować nawet Karkonosze.
Co jeszcze warto zobaczyć w Żarach?
Powiedzieliśmy już sobie o najważniejszych miejscach w naszym mieście, które są godne zobaczenia. Zabytki te, jeżeli chodzi o nasze miasto są z całą pewnością najsłynniejsze. Jednakże w Żarach i okolicach znajduje się jeszcze wiele innych zabytków, które nie są aż tak bardzo znane, a które na pewno ucieszą oko każdego turysty. Dlatego też przejdziemy teraz do miejsc może trochę mniej znanych, ale takich, które na pewno warto zobaczyć w Żarach.
Wieża wartownicza
Wieża wartownicza to bardzo cenny zabytek dla Żar, gdyż powstał on już w XIV wieku. Jak łatwo się domyślić budynek ten służył do celów obronnych. Warto się tam udać, żeby przekonać się jak kiedyś pracowali wartownicy miejscy i z jakimi trudnościami wiązało się ich codzienne zajęcie. W tym miejscu musimy także wspomnieć o tym, że wieża wartownicza jest elementem murów miejskich, które również zachowały się we fragmentach. To, co zasługuje na sporą dawkę uwagi to fakt, że mury miejskie były bardzo grube. Miejscami ich grubość wynosiła nawet dwa metry.
Ratusz i rynek
Ratusz w Żarach to kolejne miejsce, które przetrwało od czasów średniowiecza do XXI wieku. Szacuje się, że żarski ratusz powstał już w XIV wieku. Budynek ten przez wiele lat był rozbudowywany. Najpierw była to prosta praktyczna budowla, potem zyskała wiele walorów w stylu renesansowym i cały czas trwały prace modernizacyjne, aż do XIX wieku. Zawsze było to miejsce bardzo ważne dla Żar, a i dzisiaj znajduje się tutaj siedziba władz miasta.
Przy żarskim ratuszu znajduje się rynek, który również jest bardzo ważny dla naszego miasta. To tutaj znajdują się przepiękne sukiennice oraz kamienice, które kiedyś były domami dla mieszczan, a dziś każdy turysta może je podziwiać jako zabytki historyczne. Na rynku znajduje się także piękna fontanna przy której można ochłodzić się w wyjątkowo upalne dni. Gdyby tego było mało nieopodal znajduje się wspomniana już Ławeczka Telemanna, na której można przysiąść.
Wieża Bismarcka
Na koniec powiemy sobie o kolejnej ważnej wieży, która znajduje się w Żarach i którą na pewno warto zobaczyć. Mowa tutaj o Wieży Bismarcka, której budowę rozpoczęto w 1915 roku. Niestety budowy nigdy nie dokończono. Ciekawostką może być fakt, że Wieża Bismarcka była finansowana ze składek publicznych. Miała ona służyć jako punkt widokowy oraz do celów myśliwskich. II wojna światowa ostatecznie zakończyła plany budowy. Docelowo wieża miała mieć 42 m, ale w związku z tym że jej budowa nigdy się nie ukończyła jest w rzeczywistości niższa.