Kolejne spotkanie z Telemannem
Muzyczne lato w Żarach
W Żarach trwają letnie spotkania z Telemannem. Jest to muzyczna impreza integracyjna dla mieszkańców pogranicza polsko-saksońskiego. Pierwszy w tym roku koncert odbył się w niedzielę, 4 lipca o godzinie 17:00 w kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Żarach. Od tej pory aż do końca lipca co tydzień można posłuchać koncertu w ramach spotkań z Telemannem.
Jak wyglądają koncerty?
W ostatnią niedzielę, 18 lipca w parku miejskim w Żarach odbył się kolejny koncert. Grali uczniowie i nauczyciele szkół muzycznych z Żar oraz z Niemiec. Jest to wspaniała okazja to wspólnego, międzynarodowego uczestnictwa w tym muzycznym wydarzeniu. Na uwagę zasługuje fakt, że wykonawcy się zmieniają. Zeszłym razem koncert dali członkowie zespołu „Mała Tęcza” z Olbrachtowa oraz chór gospelowy z Frankfurtu nad Odrą.
Kiedy i gdzie następny koncert?
Najbliższe spotkanie z Telemannem odbędzie się już w niedzielę 25 lipca na dziedzińcu pałacu Promnitzów. Koncert rozpocznie się o godzinie 15:00. Słuchacze będą mogli ocenić wykonanie takich utworów Telemanna jak „Quartetto Barococo” oraz „Kanarienvogel Kantate”. Muzycy wykonają te dzieła w atrakcyjnej wersji na głos i klawesyn.
Obok koncertu organizatorzy przewidzieli także inne atrakcje. Pasjonaci historii będą mogli podziwiać pokazy poznańsko-sucholeskiej grupy rekonstrukcyjnej, która odwzorowuje realia XVIII wieku. Oprócz tego odbędzie się spektakl teatralny. Z przedstawieniem „Baśń muzyczna – Dziadek do orzechów i Król Myszy” wystąpi Theatrum Flores.
Kim jest patron?
Georg Philipp Telemann był niemieckim kompozytorem barokowym. Można powiedzieć, że należał do tego rodzaju ludzi, o których mówi się, że są wielu talentów. Oprócz nauki muzyki studiował prawo, a wieku zaledwie 21 lat objął stanowisko dyrektora muzycznego opery w Lipsku. Był też samoukiem i multiinstrumentalistą. Samodzielnie nauczył się grać na organach, skrzypcach, klawesynie, kontrabasie, oboju, violi, puzonie, flecie poprzecznym, flecie prostym oraz szałamai. W swoim długim, 86-letnim życiu skomponował grubo ponad 1000 utworów.
Z Żarami połączyło go to, że w roku 1704 po ustąpieniu Wolfganga Caspera Prinza został kapelmistrzem oraz muzykiem nadwornym hrabiego Promnitza, dworzanina króla Polski Augusta II Mocnego. Na dworze hrabiego panował przepych i wrzało bogate życie kulturalne. Do dziś miejsce z tamtych czasów posiada opinię jednego z najświetniejszych dworów magnackich. Często odbywały się tam koncerty operowo-baletowe. Telemann przebywał w Polsce do 1708 roku. Wpływy polskiej muzyki słuchać w niektórych jego utworach, chociażby w „Partie polonaise” czy „Koncertach polskich”.