Zdrowie

Tężnia sposobem na zdrowie

Tężnia służy żarzanom

Tężnia w Żarach powstała dwa lata temu i od tej pory służy zdrowiu mieszkańców. Znajduje się ona przy ulicy Częstochowskiej, natomiast wejście jest od ulicy Zwycięzców. Łatwo się połapać, bo w pobliżu jest przystanek rowerów miejskich. Tężnia jest dostępna dla każdego, natomiast godz. jej otwarcia to 11:00-20:00. Obiekt ten nie funkcjonuje przez cały rok, a jedynie w dniach od 1 kwietnia do 15 października. Dlatego warto z niego skorzystać, dopóki można.

Jak tężnia wpływa na zdrowie?

Każdy, kto zechce przebywać w okolicy tężni nasyci się cennymi mikroelementami. Solanka obcieka po elementach gradierni i w naturalny sposób odparowuje. Dzięki temu w powietrzu unosi się aerozol z solanki. Ludzie, wdychając powietrze przyswajają sobie minerały przez błony śluzowe, natomiast wnikają one także przez skórę. Mowa to o jodzie, bromie, magnezie, potasie, sodzie, żelazie oraz innych pierwiastkach. Tężnia cieszy się więc zainteresowaniem przeważnie osób starszych, ale w tej beczce miodu znajduje się spora łyżka dziegciu.

Mieszkańcy ulicy Częstochowskiej często skarżą się na wybryki młodzieży, która przychodzi wieczorami w okolicach tężni. Młodzi ludzie nie tylko głośno się zachowują, używają słów powszechnie uznawanych za wulgarne, ale także nadużywają alkoholu oraz śmiecą. Mieszkańcy domagają się, aby w tym miejscu częściej pojawiała się policja albo straż miejska.

Tężnia jest potrzebna

Wspomniane już osoby starsze bardzo cenią sobie możliwość skorzystania z tężni. Twierdzą, że takie inhalacje pomagają im na wiele chorób, ale jest coś jeszcze. Dzięki temu, że tężnia jest tak bardzo w Żarach popularna, przybywa tu dużo osób samotnych, które mogą ze sobą porozmawiać. Tak więc tężnia jest nie tylko obiektem, który służy w celach zdrowotnych ale też wypoczynkowych i relaksacyjnych.

Aby dobrze zrozumieć jak zbawienny wpływ ma solanka na organizm człowieka, wystarczy porównać inhalację ze spacerem nad brzegiem morza. Dużo przecież mówi się o zdrowotnym działaniu jodu i wody morskiej w ogóle. Jednakże, solanka zawiera mniej zanieczyszczeń niż woda morska. Warto jednak pamiętać, że parowanie jest najintensywniejsze podczas ciepłych i wietrznych dni, natomiast najmniej intensywne kiedy w ciągu dnia pada deszcz. Jednak w nocy proces parowania zanika niemal do zera.

Powiązane tematy
Zdrowie

Zadbaj o zdrowie psychiczne

Nie mniej ważne niż to fizyczne W naszej przestrzeni publicznej bardzo dużo mówi się o zdrowiu…
Czytaj dalej
Zdrowie

W zdrowym ciele zdrowy duch

Alternatywa dla morsowania? O morsowaniu słyszał chyba już każdy. Przypomnijmy, iż jest to…
Czytaj dalej
Zdrowie

Czy powietrze w Żarach jest czyste?

Sprawdzimy, czym oddychamy Osoby zainteresowane ekologią, a także ci, którym leży na sercu…
Czytaj dalej